פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הפרעות קשב וריכוז - גורם משמעותי לתאונות דרכים

   נהיגה היא משימה המצריכה תשומת לב לפרטים רבים, נהגים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז נוטים פי 4 לתאונות דרכים בשל הקושי להתרכז בפעולת הנהיגה המורכבת. מערכות התרעה חכמות יכולות לסייע במשימה זו, ולא רק כשסובלים מקשיים בריכוז

   נהגת (ShutterStock)

   כשאנחנו עולים לכביש, אנחנו יודעים שעלינו לשים לב לכל דבר שמתרחש סביבנו – בין אם בתוך הרכב ובין אם, ובעיקר, מחוצה לו. סך הדברים שיכול להסיח את דעתנו בעת נהיגה, עולה, לרוב, על היכולת שלנו להכיל ולהגיב.

   לכן, פעמים רבות אנחנו תופסים את עצמנו צועקים על הילדים שיפסיקו להרעיש משום שזה מסיט את תשומת לבנו מהכביש, או שאנחנו מכבים את הרדיו כי המוזיקה מפריעה לנו להתרכז, ואפילו תשומת לב למערכת ה-GPS מסיחה את דעתנו ממה שקורה לשנייה על הכביש, כי אנחנו צריכים לראות לאן בדיוק המערכת מובילה אותנו. לרוב אנחנו מסתדרים עם הסחות הדעת ומתקנים את עצמנו מיד, אך לעיתים מתרחשות תאונות דרכים, וכדאי לדעת שרובן של אלו, נגרמות כתוצאה מחוסר תשומת לב הנגרמת מדברים שמסיחים את דעתנו.

   אבל מה עושים אלו הסובלים מהפרעות קשב וריכוז? ובכלל, מה הפרעות קשב וריכוז וכיצד הן באות לידי ביטוי ומשפיעות על ההתנהלות היומיומית?

   ובכן, הפרעות קשב וריכוז, כשמן כן הן – קשיים בקשב וביכולת להתרכז, פעלתנות יתר – המוכרת בשם היפראקטיביות וכן אימפולסיביות. לא בהכרח יתקיימו כל התנאים כדי לקבוע שמדובר בהפרעות קשב וריכוז. הפרעות אלו מתפתחות, לרוב, בחמש השנים הראשונות בחייו של ילד והן מלוות אדם למשך חייו. הפרעות קשב וריכוז יכולות להשפיע על כל תחומי החיים, לרבות: לימודים, עבודה, יחסים, פעילויות שונות, וביניהן נהיגה.

   כאמור, נהיגה יכולה להיחשב כמשימה מורכבת המצריכה תשומת לב לפרטים וריכוז רב, בעיקר בנסיעות ארוכות, או בדרכים לא מוכרות וכן כשברכב נמצאים עוד מספר אנשים. כמו כן, ידוע שאחד הגורמים העיקריים לתאונות דרכים הוא חוסר תשומת לב, למשל, לשמירת מרחק בין רכבים, או זיגזג בין נתיבים.

   אי יכולת להתרכז בפעילות קבועה כל זמן שהיא נעשית, משפיעה על תשומת הלב ואחד מתסמיני הפרעות קשב היא חוסר תשומת לב, והשפעתם של כמה דברים יחד על היכולת להתייחס למשהו מסוים אחד. למשל, נהיגה שיש בה גירויים נוספים כמו, למשל, שלט חוצות ענק של פרסומת שיכול לגרום לנהג להסיט את מבטו מהכביש ולהתמקד רק בשלט, או צלצול הטלפון הנייד שמסיט את תשומת הלב מהנהיגה, הולכי רגל רבים, ואפילו דיבורים של חברים שיושבים בתוך הרכב.

   מאפיין נוסף של ההפרעה הוא אי יכולת למקד את הקשב. כולנו חיים בעולם בו כמות הגירויים היא עצומה, ולעיתים קרובות איננו מסוגלים להתמקד בכמה דברים יחד, לאדם הסובל מהפרעות קשב וריכוז, הבעיה גדולה יותר משום שהם לא מצליחים להתמקד בנהיגה בלבד, להתייחס לתמרורים בצורה הנכונה, ולהעניק תשומת לב למה שמתרחש על הכביש מבחינת התנהלות של נהגים אחרים בסביבתם.

   גם האימפולסיביות, שהיא אחד ממאפייניה של הפרעת קשב, משפיעה על הנהיגה. בקרב מתבגרים, למשל, נמצאה נטייה להתנהגות שיש בה סיכונים, קבלת החלטות אימפולסיבית בלי לחשוב על ההשלכות שעלולות להתרחש, הערכה לא נכונה של מצבי סיכון וקושי לשלוח בדחפים - כמו, למשל, ההחלטה לעבור את הצומת כשהרמזור מהבהב בצהוב ועלולה להתרחש תאונה קטלנית. כמו כן, אימפולסיביות והיפראקטיביות יכולות לגרום לקבלת החלטות שגויות במהלך הנהיגה, כמו סטייה בין נתיב לנתיב ללא איתות וללא בדיקה מוקדמת האם הכביש פנוי וכדומה.

   לא מפתיע, אם כך, שמחקרים מראים שאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז נוטים להיות מעורבים בתאונות דרכים פי 4 מנהגים שאינם סובלים מהפרעות אלו.

   הטיפול בהפרעות קשב וריכוז נפרש על פני ספקטרום נרחב, והיא כולל טיפולים שונים. אבל מעבר לטיפול הנבחר, בו בוחר כל אחד בצורה אינדיבידואלית, ישנן מספר דרכים לסייע לריכוז בעת הנהיגה, והאמת היא שאלו מומלצות לא רק למי שסובל מהפרעות קשב וריכוז, אלא לכל אחד שעולה על הכביש וצריך להתייחס לנהיגה כאל משימה מורכבת המצריכה תשומת לב מלאה.

   ראשית, מומלץ להוריד את כמות הגירויים ברכב, בין אם להחליש את הרדיו, לבדוק שמערכת ה-GPS מעודכנת ביעד שלכם ולדאוג שנוח לכם לפני שיצאתם לדרך – למשל, לבדוק שאתם יכולים לצאת בקלות ממקום החנייה שלכם, להתאים את המרחק של הכסא מההגה, לבדוק שהמגבים עובדים ושהשמשה הקדמית והאחורית נקיות, לוודא שמכל הדלק מספיק מלא, לוודא שאתם חגורים, לוודא שהילדים חגורים ויש להם תעסוקה למהלך הנסיעה, ויש כאלו שגם מומלץ להם לנהוג לבד ללא ליווי של חברים והפרעות.

   מעבר לנטרול הסחות הדעת, קיימות מערכות רכב המתריעות על אפשרות לסכנה או הפרעה כלשהי בדרך. כך, במקרה ותשומת הלב שלכם מוסחת מהדרך, ההתרעה מחזירה אתכם חזרה למשימת הנהיגה ומודיעה לכם ממה כדאי להיזהר. כאמור, סף הגירויים עבור אלו הסובלים מהפרעות קשב וריכוז יוצר עומס על המערכות וקשה לדעת למה להתייחס קודם, התרעה מסוג זה מושכת את תשומת לבו של הנהג אל הנהיגה ואל הכביש ויכולה להציל חיים. כך, כשאנחנו מאפשרים לעצמנו להיות ממוקדים רק בנהיגה, אנחנו שומרים על עצמנו ועל הנהגים שסביבנו.