פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עוזרים לנהגים צעירים לנהוג בטוח

   הם מקבלים את המפתחות מההורים, רגע אחרי שקיבלו רישיון נהיגה, וכבר משייטים על הכביש במהירות מופרזת. מה עושים כדי למנוע תאונות דרכים בקרב נהגים צעירים? הכל, כולל שימוש במערכות התרעה חכמות שיכולות להציל חיים

   נהגים צעירים (ShutterStock)

   זוכרים את הרגע הזה בו התיישבתם בפעם הראשונה מאחורי ההגה אחרי שעברתם טסט? התחושה היא עילאית, כאילו אף אחד לא יכול עליכם, ובאשר לאופן הנהיגה שלכם – חשבתם שאף אחד לא יכול ללמד אתכם יותר כלום, מה הבעיה? מניעים, מכניסים להילוך ונוסעים קדימה.

   נהגים צעירים, על פי נתונים של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, עמותת אור ירוק, ומחקרים ברחבי העולם, הם מהמסוכנים ביותר על הכביש, ומעורבותם בתאונות דרכים, לפחות בשנתיים הראשונות לאחר קבלת הרישיון, גבוהה בהרבה ממעורבותם של נהגים ותיקים יותר. יתרה מזאת, רוב תאונות הדרכים, לרוב הקטלניות, מתרחשות בסופי השבוע, בלילות שישי ושבת, כשהנהגים הצעירים יוצאים לבלות.

   מדוע מתרחשות כל כך הרבה תאונות דווקא בגילאי 17-24? ובכן למעשה, המשפט שממצה את התשובה לשאלה מורכבת זו הוא: "אין חכם כבעל ניסיון". מחקרים מראים בוודאות את הקשר הישיר בין כמות התאונות המתרחשות בקרב צעירים מול תאונות בקרב נהגים מנוסים. יתרה מזאת, נמצא כי מרגע תום תקופת הנהג המלווה לנהג הצעיר, כפי שקבוע בחוק, עולה כמות תאונות הדרכים בקב נהגים צעירים. ככל שעובר הזמן והנהג הצעיר מתמקצע בנהיגה ומכיר במגבלותיו על הכביש – כמות תאונות הדרכים יורדת.

   בין הסיבות למספרים גבוהים של תאונות דרכים בקרב צעירים נמצאת המהירות המופרזת – לא אחת אנחנו, כנהגים על הכביש, נתקלים ברכבים של צעירים, בעיקר בסופי השבוע, בהם יושבים כמה חבר'ה כשהנהג מנסה להוכיח עד כמה הוא עצמאי בשטח ויודע מה הוא עושה, ונוסע במהירות מופרזת, שמסתיימת לא אחת בתאונה קשה בה נפצעים כל יושבי הרכב. אגב, הסעת צעירים נוספים היא מדד נוסף בתאונות הדרכים הקשות, מחקרים מראים כי הסעת נוסעים בגילאי הנהג הצעיר, מגדילה את ההסתברות למעורבות בתאונות דרכים, בעיקר קטלניות. עוד נמצא כי מספר הנוסעים ברכב, גילם ומינם מהווים גורמים המשפיעים על ההסתברות למעורבות בתאונה.

   סיבות אחרות כוללות נהיגה בחושך, שמשפיעה על טווח הראייה – זה בשילוב כושר שיפוט נמוך בשל ניסיון מועט, יכולים בהחלט להוביל לסדרת החלטות לא נכונה. הוסיפו לזה אלכוהול, הודעות מהחברים בסלולר שחייבים לבדוק באותו הרגע, ועוד חבר שיושב לידך ומסיט את תשומת הלב שלך – והרי לכם מתכון לתאונת דרכים קטלנית.

   אז איך מונעים תאונות דרכים בקרב נהגים צעירים, או לפחות מורידים את המספרים המזעזעים? אין ספק שחינוך המגיע מבית, ביקורת בונה מצד ההורים על הנהיגה, התנהלות המבוגרים בכביש – בסופו של דבר, ילדים מחקים את ההורים כמעט בכל דבר, גם בנהיגה - וכמובן חקיקה הולמת, כמו גם שיעורי נהיגה המחייבים את התלמיד במספר חובה מינימאלי של שיעורים ובחינת נהיגה הכרחיים למניעת תאונות דרכים.

   מעבר לאלו, חינוך לנהיגה נכונה המתחיל עוד בטרם עולים הנהגים הצעירים לכביש - הכולל, בין היתר, מפגש עם נפגעי תאונות דרכים בגילאים צעירים, הסברים על הסכנות בכביש שאינן תמיד תלויות בנהג, כיצד מכשירים מסיחי דעת יכולים לגרום לתאונות דרכים, ותפיסה של מבט כולל על המתרחש בכביש - יכול לסייע בהורדת מספר התאונות. לא מדובר רק בלימוד של מיומנויות טכניות בנהיגה, אלא בשינוי תפיסות מוכרות ומקובעות, פיתוח יכולות לחזות מצבים שונים וכיצד להתנהג כשהם מתרחשים ועוד.

   מדובר בתהליך הכשרה לא פשוט - הנהג הצעיר צריך להיות מודע לדברים רבים סביבו, ותוך כדי לשלוט ברכב וכמובן לשים לב למתרחש סביבו. המודעות של נהג צעיר לנהיגה אינה מפותחת דיה כשהוא עולה לכביש, בטח ובטח כשהנהג המלווה מסיים את תפקידו. לכן, יש מערכות רבות שיכולות לסייע ולהיות על תקן של מעין נהג מלווה שמדווח על בעיות. בין היתר, ניתן למצוא מערכות המתריעות על אי חגירת חגורת בטיחות, מערכות המונעות כניסת שיחות טלפון במהלך הנסיעה, מערכות GPS המתריעות על סיכונים בכביש (כמו רכב שעומד בצד או בור בכביש), וכן מערכות מתקדמות שנועדו לתמוך בנהג בנהיגה, ומתריעות על מהירות, על שמירת מרחק וקרבה לרכב שמלפנים, שמירה על נתיב הנהיגה ועוד.

   ההבנה שמדובר במערכת מורכבת של למידה, ולא רק לימודי נהיגה הלכה למעשה, שמתמקדים בעיקר בפעילות הטכנית, יכולה לייצר שינוי בדפוסי הנהיגה של הצעירים. אין כאן רק שליטה ברכב ובמצבי נסיעה, אלא כישורים נוספים הקשורים ביכולת לקיחת החלטות בחיים, חשיבה על העתיד, נטיות לקחת סיכונים, הערכה עצמית, השפעה של הסביבה ועוד. לכן, כל מערכת מתקדמת שיכולה להציל חיים, כל שכן כשנמצאים רק בתחילת הדרך – תרתי משמע, הן כצעיר והן כנהג צעיר – חשובה כדי לאפשר לנהגים הצעירים נהיגה בטוחה בכבישים, כזו שאינה מסכנת אותם או את הנהגים האחרים סביבם.