פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הטכנולוגיה שמצפצפת על הנהגים

   מערכות למניעת תאונות דרכים כבר קנו את שמן כמצילות חיים. מה הן באמת עושות ולמה חשוב להתקינן ברכב

   נתיבי איילון 3 אוגוסט 2015 (מגד גוזני)

   לא ממש צריך להאזין לחדשות בכל שעה כדי לדעת שנהיגה יכולה להיות פעולה מסכנת חיים. תירוצים, מפגעים והסחות דעת יש בשפע אבל התוצאה נותרת בעינה. אנשים מביאים לכביש את מי שהם, את מצב הרוח הנוכחי שלהם ובעיקר את חוסר הריכוז שלהם. הבעיה היא שבדרך, זה עלול להסתיים באסון.

   מאחר ואין לכוחות החילוץ והשיטור את היכולת למנוע מצבי חירום מבעוד מועד, יש מי שמנסה לעשות זאת במקומם. או יותר נכון, לוודא שהנהגים יהיו מרוכזים ומודעים מספיק כדי שהם יוכלו למנוע את התאונה הבאה. כמו תמיד, לטכנולוגיה יש את התשובות הנכונות ביותר.

   מערכות ההתרעה כבר קנו את שמן כמצילות חיים ומונעות תאונות ומצבי סיכון, וכעת רק נותר לדעת מה מציעים כיום בשוק. למי שלא מכיר, מדובר במערכות הסורקות את סביבתו של הרכב ומתריעות בפני הנהג על סכנה, כדי לאפשר לו להגיב בזמן אמת. כך, למשל, ביכולתה של המערכת להתריע בפני הנהג כאשר הוא סוטה מנתיב הנסיעה, או כאשר הרכב שמלפנים בלם והמרחק אליו מצטמצם מדי.


   שני סוגים של מערכות מוצעות בשוק: מערכת מבוססת מצלמת דרך של חברת מובילאיי הישראלית שכוללת גם תוכנה לזיהוי וניתוח תמונה ומערכת מצלמה ורדאר של חברת אייווקס שכוללת תוכנה לחישוב שמירת מרחק ומצלמה לזיהוי סטייה מנתיב.

   שימו לב: הולכי רגל

   כאן חשוב לציין, שהתקנת מערכות למניעת תאונות דרכים ברכבים מומלצת באופן גורף על ידי גורמים מקצועיים וממשלתיים כגורם משפר בטיחות המתאים גם לנהגים צעירים וחסרי ניסיון אך גם לנהגים ותיקים מאוד. ראיה לכך היא השיפור בתנאים שמציעות חברות הביטוח למי שמתקין מערכת למניעת תאונות ברכבו.

   מבחני דרך ובדיקות שנערכו לשתי המערכות הללו מצאו כי שתיהן סיפקו התרעות טובות ואמינות במרבית המקרים. יצוין כי שתיהן אינן מסוגלות לזהות עצמים עומדים, ולכן אם מכונית חונה חוסמת נתיב נסיעה חשוך, לא תתקבל על כך התרעה, זאת משום שהמערכות אינה מזהה אותה כגורם מסכן.

   כמו כן, חשוב להזכיר ששתיהן זיהו מאוחר מכונית שנכנסה לנתיב הנסיעה בפתאומיות. כשהנהג מתקרב יתר על המידה למכונית שלפניו, המערכת תספק התרעה קולית אחת ויחידה, גם אם תמשיכו לא לשמור מרחק. יש אמנם יתרון בכך שהמערכת לא מציקה ומטרידה, אבל הבעיה היא שהנהג עלול לחשוב בטעות שהסכנה חלפה.

   ועם זאת, המערכת הכוללת מצלמה בלבד לא התריעה במבחן על סכנה של הולכי רגל וגם במצב של ראות לקויה וחושך. זאת, בזמן שהמערכת הכוללת רדאר הצליחה לספק התרעות טובות יותר.

   בגזרת המחיר, התגלתה המערכת הראשונה כזולה יותר ממתחרתה הכוללת רדאר אולם כשמדובר בשמירה על החיים, ספק אם שיעור החיסכון יצדיק את התחרות החריפה.