פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הורים, מה אתם צריכים לעשות כדי למנוע את התאונה הבאה?

   חוסר ריכוז, חוסר ניסיון להתמודד מול מצבים מורכבים ולחיצה על כפתור האגו שלא לצורך. איך מלמדים נהגים צעירים להימנע מטעויות נהיגה שעלולות לעלות להם בחייהם?

   צעירים נוהגים (ShutterStock)
   צעירים מתחילים ללמוד נהיגה באמת רק לאחר שהרישיון כבר בכיס

   נהגים צעירים? שאלתם פעם את עצמכם מדוע כולם חוששים מצורת הנהיגה שלכם? הרי זה עתה קיבלתם את רישיון הנהיגה שלכם ומכלול החוקים והתקנות עדיין מונח טרי במוחכם. בהשוואה לנהגים ותיקים שכבר סיגלו לעצמם סגנון נהיגה שלא תמיד מציית לתקנות הקטנות ושחלקן מרכיבות לעתים את התאונה הבאה, מצבכם אמור להקנות תחושת רוגע גדולה יותר.

   כן, אנחנו יודעים, גם הסטטיסטיקה נגדכם והיא לא מהססת לספק את הנתון הלעומתי הקשיח ביותר: שיעור הנהגים עד גיל 24 המעורבים בתאונות דרכים חמורות הוכח כגבוה פי 1.6 מזה של כלל אוכלוסיית הנהגים, ויותר מפי שניים מנהגים מבוגרים בגיל 45 ומעלה.

   בבריטניה למשל, נמצא כי נהג צעיר מתוך חמישה מעורב בתאונה בשנתו הראשונה על ההגה ואחד מכל שלושה נהגים שמוצאים את מותם על הכביש בנסיבות טרגיות הוא מתחת לגיל 25. במילים אחרות, אתם מהווים איום. בין אם מדובר בהפעלת שיקול דעת מוטעה במהלך הנהיגה, חוסר ריכוז, חוסר ניסיון להתמודד מול מצבים מורכבים, לחיצה על כפתור האגו שלא לצורך – מנעד הסיבות רחב ומסוכן דיו כדי לדעת שגם אם עברתם את מבחני התיאוריה והפרקטיקה בהצלחה, אתם תתחילו ללמוד נהיגה רק לאחר שהרישיון כבר בכיס.

   לפיכך, ככל שהכתבה הזאת עשויה להזיז לכם (אתם כבר יודעים הכל, ברור), חשוב שדווקא ההורים שלכם ייחשפו אליה. גם אם זה יגרום לכמה מחלוקות בינכם בפעם הבאה שתבקשו את הרכב כדי לצאת עם החבר'ה. עכשיו תפסיקו להתווכח ותנו להם רגע להתרכז ולקרוא את העצות שלנו. זה ירתיח לכם את הדם אבל באותה מידה, גם ישמור אתכם בחיים.

   תרגול ועוד תרגול

   לא בכדי קבע המחוקק שנהיגה עם מבוגר נדרשת בחודשים הראשונים אחרי קבלת הרישיון. אבל אם כבר נכנסתם לרכב עם הנהגים הצעירים, כדאי שתהיו עדים לסגנון הנהיגה שלהם במצבים מורכבים יותר כמו כבישים עמוסים ומהירים, ימי גשם, נהיגה בלילות ועוד. זה אולי ידרוש מכם קצת יותר תשומת לב ולתפקד מדי פעם כמורה נהיגה, אבל מדובר באימון יעיל שייתן לכם תמונת מצב עדכנית על הזמן בו ילדכם יושב ליד ההגה.

   תכירו להם את הרכב

   נהיגה היא נהיגה אבל כל רכב מציע מנגנון הפעלה שונה ולא מעט כפתורים שעשויים לבלבל, אם לא יודעים קודם לכן מה תפקידם. כן, מדובר בפרטים קטנים אבל אינכם רוצים לדעת בזמן אמת עד כמה הם חשובים. לפיכך, בצעו לנהג הצעיר היכרות מעמיקה עם הרכב וההתנהגות שלו בזמן הנסיעה.

   בדיקת שיכרות (ShutterStock)
   אלכוהול לא נכנס לרכב בשום מצב וגם חברים שיכורים

   התקינו מערכת בטיחות

   לא משנה אם מדובר ברכב חדש או ישן, מערכת בטיחות היא פריט חובה במיוחד כשמדובר בנהג צעיר שמצטרף למצבת הנהגים במשפחה. מדובר במערכת לוויינית שכוללת רדאר שמשדר ישירות לבסיס הנתונים שלה, שמצדו משגר התרעות קוליות כל אימת שעולה החשש להתקרבות מסוכנת של רכב אחר, סטייה מהנתיב הקבוע או אי שמירת מרחק. מערכות הבטיחות הללו מתריעה מפני מפגעים בלילה ובמזג אוויר סוער בטווח פעילות של כ-140 מטר. יעילותן הוכחה לא פעם נגד מקרים של הסחות דעת בזמן נהיגה ושעמום או דיבור בסלולארי.

   נקטו אפס סובלנות

   נהיגה בשכרות או תוך כדי דיבור בסלולארי עשויה להסתיים בשלילת רישיון מיידית ולעתים גם במוות. לא משנה עד כמה אתם סומכים על הנהגים הצעירים, וודאו שהם מבינים את הכללים. אלכוהול לא נכנס לרכב בשום מצב וגם חברים שיכורים, עדיף שייסעו במוניות ולא יסיחו את דעת הנהג מהכביש. גם הסלולאר חייב להיות מוצמד לדיבורית או אוזניה ואפליקציות המסרים מושתקות לחלוטין. גם אם הנהג יוצא לבלות עם חברה או בת זוג, מוטב להבהיר שאת הרושם ישאיר למסעדה או ברחבת הריקודים ולא על הכביש.