פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שש הטעויות שאתם עדיין עושים בזמן הנהיגה

   התעסקות עם הסמארטפון היא לא הסחת הדעת היחידה ממנה סובלים הנהגים בישראל. קנס ונקודות כך מסתבר, הם לא הרתעה מספיק גדולה. קבלו את הרשימה המעודכנת של הסכנות שמאיימות על כל נהג.

   צעירים נוהגים (ShutterStock)
   כדאי להישאר מרוכזים גם בעת האכילה

   קשה להאמין, אבל גם ב-2016 לא מעט ישראלים עדיין משוחחים בטלפון הנייד בזמן הנהיגה ללא דיבורית וללא אוזניה. יד אחת אמנם מונחת על ההגה בבטחה אולם היד השנייה אוחזת את הסמארטפון ומדביקה אותו לאוזן תוך הטיית הראש הצידה. ההרתעה כמעט ואינה קיימת. מסתבר שקנס של 3,000 שקלים וחבילת נקודות נאה שעלולה להעמיד בסיכון את החזרה למושב הנהג, לא ממש עושה לנו את זה.

   גם אם נוסיף לתופעה המגונה את הנתון שמלמד כי דיבור בסמארטפון בזמן הנהיגה הוא אחד הגורמים המובילים לתאונות דרכים כיום, נראה לנו שהאיום הזה מיועד לנהגים אחרים זהירים פחות, לא לנו חלילה.

   אבל האמת היא הרבה יותר מדאיגה: אין זה משנה מה גיל הנהג, מינו והניסיון שצבר על הכביש. דיבור בסמארטפון בזמן הנהיגה מעלה ב-60% את הסיכוי לתאונת דרכים. אתם צודקים, אתם עדיין רואים את הכביש גם כשאוזן אחת חסומה ופעולת הדיבור ממילא מתבצעת עם שאר היושבים ברכב, אז איפה החשש? ובכן, קוראים לזה הסחת דעת והיא אחראית ל-3 מתוך 5 תאונות דרכים שמתרחשות בכל מקום בעולם.

   כמובן שהסמארטפון הוא לא האשם העיקרי. למען האמת, כל מה שעלול להסית את המבט, השמע, הריכוז וחישוב הדרך, עונה להגדרה "הסחת דעת". רגע לפני שאתם נכנסים לאוטו ומנסים לחשוב מה עוד יכול לשבש לכם את הנהיגה, אנחנו נעשה לכם סדר בראש.

   אכילה ושתיה

   איש לא יאסור עליכם בחוק לשתות את הקפה של הבוקר או לנגוס במנת פלאפל בצהריים, אבל בהחלט יצפו מכם להישאר מרוכזים כשאתם נהנים מהארוחה שלכם. הסכנה בעת אכילה ושתיה בשעת נהיגה קיימת ומסתכמת באיבוד שליטה על ההגה ובעת מעבר בין הילוכים. המהדרין יצביעו על סכנות כמו ידיים משומנות, קפה רותח שנשפך על הרגליים או סנדוויץ' שנוזל על הברכיים והריפוד.

   איפור או גילוח

   מי מאיתנו לא רוצה להרגיש נאה, הבעיה היא שלעתים אנחנו לא ממש מספיקים לעשות זאת מול המראה באמבטיה ומשלימים את החסר מול המראה הקדמית ברכב. בבוקר או בדרך לפגישה, התעסקות בשדרוג מראה הפנים בזמן הנהיגה היא סכנה ממשית, גם אם התנועה לא זורמת כסדרה ואתם תקועים בפקק.

   כולנו זוכרים את הבדיחה על האישה שהתאפרה בשעת נהיגה וכתוצאה מצפירה מהדהדת מרחה את כל פניה באודם, אבל המציאות, מסתבר מצחיקה פחות. לפיכך, השאירו את הידיים על ההגה והתרכזו בפני הכביש ולא בפנים שלכם.

   אישה מתאפרת באוטו (ShutterStock)
   השאירו את הידיים על ההגה והתרכזו בפני הכביש ולא בפנים שלכם

   נהיגה עם חיית מחמד

   לא פעם אנו מוצאים שאנו חייבים לקחת את הכלב איתנו באוטו. אין ספק, הכלב נהנה מכך מאוד וגם דואג להראות זאת באמצעות צפייה בנוף הנשקף בדרך. אבל אם הכלב לא רגוע ולא נינוח, אתם בבעיה.

   לא די בכך שאתם צריכים להתרכז במילות ציווי והרגעה לכלב שלא מפסיק לקפץ בין המושבים ברכב אלא בעיקר במניעת מצבי לחץ של קפיצה עליכם וחסימה מוחלטת של שדה הראייה הקדמי. גם כאן, נסיעה עם כלב היא חוקית אבל ההמלצה היא לקשור את הכלב ולוודא שהוא רגוע ולא עצבני.

   ילדים זה שמחה

   אולי הסחת הדעת הנפוצה ביותר. ילדים שמחים או כועסים יתר על המידה הם סכנה לא רק לשלוות הנפש שלכם אלא גם לשלוות הנהיגה. את הבכי או עודף האנרגיה הרי לא ממילא לא תצליחו לעצור אז למה להמשיך לאיים ולאבד את השליטה על מצב הרוח וההגה? הבעיה היא שהשפעתם על הנהיגה גדלה ביחס הפוך לגילם וזה מצריך את תשומת הלב שלכם עוד לפני שנכנסים לרכב.

   סמארטפון

   ללא ספק, הסחת הדעת המסוכנת ביותר. מיותר לחשוב שהמכשיר הדיגיטלי שהפך לחברו הטוב ביותר של האדם ינטוש אותנו בזמן הנהיגה, אבל אין לנו יותר מדי ברירות. מעבר לרמיסת החוק, מדובר בסכנת חיים של ממש. דיבור, חיוג או כתיבת מסרים – כל הסתה של המבט מהכביש לעבר צג הנייד היא איום האמיתי על כל הנוסעים ברכב.

   ישנן לא מעט אפליקציות שמשתיקות את הנייד במהלך הנהיגה ואפילו מקריאות הודעות טקסט בקול ושולחות אותן הלאה. כדאי להשתמש בהן ולמנוע את הכניסה לסטטיסטיקה הקטלנית.

   עייפות ותשישות

   כן, גם עייפות היא הסחת דעת גם אם היא לא ממש מסיתה את תשומת לבכם מהכביש. העיניים אמנם נחות על פסי הדרך אבל מאגרי האנרגיה מדולדלים והמחשבות מרחיקות לשאר צרות/שמחות החיים (מחקו את המיותר). כשאתם עייפים, יש פגיעה בחדות שלכם וביכולת שלכם להגיב במהירות לסכנות מתקרבות. לפיכך, רעננו את עצמכם לפני תחילת הנסיעה או עצרו בדרך כדי להחזיר את הדרייב.

   לסיכום, אחרי שעשינו סדר במנעד הסחות הדעת, המטרה היא ברורה: לשמור אתכם ואת הנוסעים עמכם ברכב בחיים ולוודא שאתם נמצאים במצב תודעתי נכון בשעת הנהיגה. התמודדות מול שלל ההסחות הללו היא כמעט בלתי אפשרית ולפיכך, מוטב להתקין ברכב מערכת בטיחות שתדע לשגר לכם איתותים בכל פעם שאתם סוטים מן הנתיב או מתקרבים לרכב שלפניכם יתר על המידה. הרי כולנו יודעים שיהיה לכם קשה להיפטר מהסמארטפון ומהילדים.