פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עברת התנועה שאתם מבצעים בכל יום ואפילו לא מכירים אותה

   טובי השוטרים יתקשו לאכוף אותה גם לאחר שהבחינו בה, אז מה הפלא שאתם לעתים בכלל לא שמים לב שאתם מבצעים אותה? מה שבטוח, כדאי לקרוא ולשים לב לפני שפונים לעורך דין

   פנית פרסה (ShutterStock)
   ההגדרה המדויקת לנהיגה ברשלנות היא נהיגה לא בטוחה

   אם יש תופעה אחת שהחוק מתקשה להגדיר ושכולנו, הנהגים על הכביש, חוטאים בה לפחות פעם אחת בכל פעם שאנחנו עולים על ההגה, הרי שמדובר בנהיגה רשלנית. מהירות מופרזת, חציית קו לבן או כניסה לצומת ברמזור אדום הן עברות שאף שוטר לא יתקשה לזהות. מקומן בספר החוקים קשיח ואיש לא יערער עליהן בלי לשלם שכר טרחה לעורך דין.
   אבל כיצד יזהו רשויות החוק נהיגה ברשלנות? שאלת אלף השקלים.

   חרף העובדה שבמקרים רבים מדובר בסגנון נהיגה שיוביל לעברה משמעותית וברורה יותר, במבט ראשון היא עשויה לגרום בלבול בקרב רשויות החוק והאכיפה. ההגדרה המדויקת לנהיגה ברשלנות היא נהיגה לא בטוחה, שמתבצעת בחוסר תשומת לב מצדו של הנהג ועלולה לסכן אותו ואת הנוסעים מסביבו. ואולם, לא צריך להיות מומחה בדיני תעבורה כדי לדעת שבין אותן מילים מתחבא נהר שלם של פלפולים משפטיים ופרשנויות שיוציאו בלי רבב את מסוכני הנהגים מחייכים וטובי לבב חזרה אל הכביש.

   לאיש אין ספק. את תאונת הדרכים הבאה כולם ישמחו למנוע אבל כמובן שקודם צריך לזהות את התסמינים ודרכי מניעתם. הבעיה היא שלעתים ממש קשה לזהותם. למרות שמדובר בעברה נפוצה ואחד הגורמים המובילים לתאונות דרכים בכל העולם, ייתכן ששוטר תנועה יתקשה לזהות נהיגה רשלנית אם בסופה לא נגרמה כלל תאונה ולמעשה, איש מהנהגים על הכביש לא הבחין בה.

   אז איך באמת מזהים נהיגה רשלנית וכיצד תדעו שלא עברתם על החוק, אם אינכם מכירים כלל את סעיפיו? טוב ששאלתם, אבל לפני זה תצטרכו להוכיח ולשכנע את השוטר או בית המשפט שנהגתם כשורה וכי אבחנתו של השוטר מוטעית. עליכם כבר לדעת שבתי המשפט נוהגים להחמיר עם נהגים רשלנים שצברו עברות תנועה ומהווים סיכון על שאר הנוסעים. במילים אחרות: צאו למאבק משפטי רק אם אתם בטוחים בצדקתכם.

   נהיגה בחורף (ShutterStock)
   אז איך באמת מזהים נהיגה רשלנית?

   גם חברת הביטוח נכנסת לעניינים

   נהיגה ברשלנות לא מסכנת רק את החיים שלכם אלא מייקרת גם את תשלומי הביטוח שלכם. במקרים של צבירה כבדה של עברות אף תתקשו למצוא חברות ביטוח שיסכימו להעניק לכם פוליסה מתאימה. אבל גם חברת הביטוח תתקשה להצביע על מנעד העברות אותן ניתן לכנות נהיגה ברשלנות, בין השאר משום שאין ממש כזאת.

   ניתן לכלול בה עברות כמו אי מתן זכות קדימה בכניסה לצומת, עקיפה לא זהירה, נסיעה בנתיב שמאלי לאורך זמן רב, נסיעה בנתיב לא נכון בכיכר, נסיעה איטית מדי תוך כדי עיכוב התנועה וכו', צפירה שלא לצורך, מעבר תכוף בין נתיבים והרשימה עוד ארוכה. כל אלה לא ממש מופיעות שחור על גבי לבן בספר החוקים אבל קשה למצוא שוטר שלא ישים אליהן לב בעת משמרתו.

   יתרה מכך, בסמכותו להעניק דו"ח ברירת קנס אחר כבוד, להמליץ זמן אתכם לקורס נהיגה מונעת, לכתוב לכם אזהרה ובמקרים חמורים אף לזמן אתכם לבית המשפט.

   אז איך להימנע מנהיגה ברשלנות?

   ובכן, קודם כל תירגעו. תרתי משמע. כשאתם ליד ההגה נקו את הראש והמחשבות משאר כעסים, טרדות, עצבים ורגשות שעלולים ליצור התנהגות תוקפנית ולא אכפתית על הכביש. לאחר מכן, שימו לב להימצאותכם במרחב ודאגו לשמור כללי הנהיגה התקינים שלא יסכנו את שאר הנוסעים על הכביש.

   אם בכל זאת עליתם על הכביש עצבניים אחרי יום עבודה או עייפים לפניו, דאגו להתקין מערכת בטיחות לרכב שתספק התרעות על מצבי סיכון כמו אי שמירת מרחק, מעבר לא זהיר בין נתיבים, מהירות גבוהה בראות לקויה ועוד.

   סביר להניח שלא תקבלו על זה נקודות זיכוי מהשוטר שעצר אתכם בצד ודרש הסברים, אבל קיים סיכוי גבוה שכלל לא תגיעו לסיטואציה הלא נעימה הזאת כי יש מישהו שחשב על כך במקומכם.