פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כמה יעלה לכם להוזיל את ביטוח החובה לרכב?

   כמעט מיליון נהגים הולכים ליהנות מהרפורמה החדשה של משרד האוצר. מי יגזור את הקופון הגדול ביותר וכמה יחסוך הציבור כולו? הפרטים בפנים

   אישה עם משקפיים במכונית (ShutterStock)
   החיסכון לנהגים צעירים יהיה מעל אלף שקלים בשנה

   שבוע לאחר כניסתה של הרפורמה להוזלת מחירי ביטוח החובה לתוקף נראה שהרכבת יצאה לדרך. כ-850 אלף מבוטחים בעלי רכב הפרטי ישלמו מחיר נמוך בשיעור של עשרות אחוזים, אבל מי שיגזור את הקופון הגדול הם נהגים צעירים ובעלי כלי רכב עם מערכות בטיחות מצילות חיים.

   במשרד האוצר מבהירים כי החיסכון לנהגים צעירים - שנוהגים במכוניות שמצוידות במערכות בטיחות מתקדמות - צפוי להגיע ליותר מ-1,000 שקלים בשנה. כך למשל, נהג בן 18 משלם כיום כ-3,100 עד כ-3,600 שקלים עבור ביטוח החובה. אותו נהג יכול כעת לרכוש ביטוח באמצעות "הפול" בתמורה לכ-2,300 שקלים, אך זאת בתנאי שבמכוניתו מותקנות בקרת יציבות (ESP) ומערכת בטיחות מצילת חיים.

   החיסכון ממנו ייהנו נהגות צעירות צפוי להיות גדול עוד יותר. נהגת בת 18, שמשלמת כיום כ-3,100 עד כ-3,600 שקלים עבור ביטוח החובה, תוכל לרכוש ביטוח חובה במחיר של כ-2,170 שקלים, אם במכוניתה מותקנות בקרת יציבות ומערכת בטיחות מצילת חיים.

   ראוי לציין שגם נהגים מבוגרים יותר ייהנו מההוזלה המובטחת בביטוח החובה. כך למשל נהגת בת 23, שבמכוניתה מותקנות מערכות התרעה מפני תאונה, תשלם לתאגיד "הפול" תעריף בסך של כ-1,650 שקלים, וזאת לעומת תעריפים שמגיעים כיום עד ליותר מ-3,000 שקלים.

   חיסכון של 15 מיליארד שקלים לציבור

   הפרסומים על הרפורמה כבר עשו את שלהם ובחברת איווקס, המשווקת מערכת בטיחות לרכב מבוססת רדאר, מדווחים על זינוק של עשרות אחוזים במספר המתעניינים בהתקנת המערכת. "המוקד מוצף בנהגים שמעוניינים לנצל את הנחת הביטוח ובמקביל, לרכוש מערכת מצילת חיים", אמר סמנכ"ל השיווק של איווקס, חן פוקס.

   באוצר מציינים כי הצעדים הנספים שצפויים להיכנס לתוקף באופן הדרגתי השנה יגבירו את התחרות בענף, יצמצמו את הסבסוד בין מבוטחים, ויתאימו את הסיכון למחיר הביטוח. מאז הרפורמה בענף בשנת 2003, מחירי ביטוח החובה לציבור הוזלו בכ-35%, והביאו לחיסכון מצטבר של כ-15 מיליארד שקל לציבור.

   יש לזכור כי בניגוד לבקרת יציבות, שמותקנת כיום בכל מכונית חדשה אך אינה ניתנת להתקנה במכוניות ישנות, את מערכות ההתרעה ניתן להתקין גם במכוניות חדשות וגם במכוניות ישנות.

   לכן, הוזלת פרמיית הביטוח למי שנוהגים במכוניות שמצוידות במערכות התרעה צפויה לשמש תמריץ כלכלי להתקנת המערכות הללו, שמספקות התרעות על מצבי סיכון כמו אי שמירת מרחק, מעבר לא זהיר בין נתיבים, מהירות גבוהה בראות לקויה ועוד.