פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חושך בעיניים: ארבעת הכללים לנהיגת לילה בטוחה

   מספר לא מבוטל מתאונות הדרכים בישראל מתרחש בשעות הלילה, בזמן שגופנו פחות ער לנעשה סביבו. מה חשוב לזכור לפני שעולים על מושב הנהג בסוף היום וממה להיזהר?

   כביש (ShutterStock)
   מי שיכול להימנע מנהיגת לילה מוטב לו לעשות כן

   אם זה היה תלוי בהורים, ברשויות השיטור והאכיפה ובכלל, בני אדם ובעיקר הצעירים שבהם לא היו נוהגים בשעות הלילה. אחרי הכל, מדובר באחת הפעולות המסוכנות שניתן להעלות על הדעת למרות שבאופן פרדוקסלי, מספר הנהגים ששוהים על הכביש בלילות נמוך לאין ערוך ממספרם במהלך היום.

   הנתון הבא ידוע כמעט לכול: כ-90% מהיכולת האנושית להגיב בזמן אמת מבוססים על חוש הראייה, וכשהוא יורד דרמטית במהלך הלילה – זה סימן שאפשר להתחיל לחשוש.

   התוצאה היא שמספר לא מבוטל מתאונות הדרכים בישראל מתרחש בשעות הלילה, בזמן שגופנו פחות ער לנעשה סביבו. את החדשות הרעות על שיעור התמותה הגבוהים של נהגים המעורבים באותן תאונות אנו שומעים כמעט בכל בוקר. מי שיכול להימנע מנהיגת לילה מוטב לו לעשות כן, אבל מי שחייב לעלות על הכביש אחרי שקיעת השמש, הנה כמה המלצות מצילות חיים.

   להיראות טוב גם בלילה

   נהיגה בלילה דורשת ערנות מרבית, על זה אין עוררין. אבל איך ניתן לשלוט בבטחה ברכב כשנתיב הנסיעה עמוס בנהגים אחרים שלעתים נוהגים ברשלנות, מהירות גבוהה ואפילו שכרות? ובכן, זו בהחלט משימה קשה במיוחד אבל מפליא לדעת שהאויב הכי גדול שלנו הוא דווקא אנחנו בעצמנו.

   ההמלצה הראשונה היא לבדוק את נראות הרכב מבפנים ומבחוץ ולוודא שכל פנסיו עובדים כראוי ואינם מסיחים את דעתם של הנהגים האחרים על הכביש. הקפידו על פנסים נקיים ולא עכורים מבוץ ואבק. השתמשו בהבזקי אור מותאמים ולא גבוהים מדי או אורות ערפל. תפקיד חשוב יש גם לפנסי הבלמים, שמעניקים זמן תגובה מתאים לשאר המשתמשים בדרך.

   שמרו על ערנות מוגברת

   אין הכוונה לפוצץ את הרמקולים במערכת האודיו ברכב כדי להעיר אתכם מנמנום, אלא על היערכות מוקדמת של הגוף במיוחד אם מדובר בנסיעות לילה ארוכות. הימנעו מתרופות שבדרך כלל מרדימות ודאגו לאכול מזון עשיר בחלבון ולא בפחמימות שיהפכו אתכם מנומנמים יותר.

   אם זה אפשרי, חטפו שינה לפני היציאה לדרך אבל אם לא, הציעו לחבר להצטרף אליכם לנסיעה ולהסיח את דעתכם מהעייפות. מיותר לציין שנהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול היא לא רק אסורה על פי חוק אלא מסוכנת ועלולה להוביל למקרי מוות. לא מעט תאונות דרכים ליליות נגרמות בשל שתיה מופרזת וכדאי לזכור זאת לפני העקיפה בנתיב צר או נסיעה נגד אי מתן זכות קדימה.

   נהיגה בחורף (ShutterStock)
   עליכם לוודא שאתם רואים את הכביש

   רתמו את הטכנולוגיה

   את הרשתות החברתיות והאפליקציות המגניבות תשאירו לזמנים אחרים. כאן הכוונה להתקנה של מערכת בטיחות לרכב, שנחשבת למצילת חיים אמיתית. גם אם יצרן הרכב לא התקין את המערכת, התקינו אותה בעצמכם ותוכלו להיות שקטים. מדובר במערכת מצוידת מצלמת דרך ורדאר לווייני שמתריעה בפני סכנות בדרך או נהיגה לא זהירה.

   היתרון המובהק של המערכת טמון בכך שהיא מזהה מפגעים בלילה ובמזג אוויר סוער וטווח הפעילות שלה גם בחושך מסתכם ב-140 מטרים באופן שמאפשר לנהג להגיב בזמן גם אם דעתו מוסחת.

   תסתכלו לנהגים בעיניים

   לא די בכך שדאגתם לשפר את הנראות שלכם מבחוץ, עליכם לוודא שאתם רואים את הכביש ושאר הרכבים בנתיב בבהירות גבוהה שתמנע סכנות אפשריות. זה אומר ראשית לכוון את האור המשתקף מלוח המכוונים והדלתות. תתפלאו לדעת שהבזקי אור חדים בחושך עשויים לבלבל אתכם ואף לסנוור עם מולכם נוסע ג'יפ או משאית שפנסיו מקרינים ישירות אליכם. אחר כך, דאגו את השמשות והיזהרו מהסימנים שמשאירים ניגובי העיתונים.

   גם הם גורמים לבוהק מסוכן. משקפי ראייה הם מצרך חובה אם כך מופיע ברישיון הנהיגה שלכם, אבל משקפי לילה ממש לא. הם דווקא מסוכנים יותר ודווקא מגבילים את כמות האור שהעין שלכם יכולה לקלוט הודות לציפוי אנטי רפלקטיבי.