פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   חמש סיבות לנהוג עם הסמארטפון

   החיבור של הסמארטפון ברכבים חדשים למערכת האודיו והצג שעל לוח המחוונים מבטיח שלא נצטרך להחזיק אותו קרוב ונוכל להתרכז בנהיגה עצמה. קבלו חמש אפליקציות שיהפכו את הנהיגה שלנו – הפתעה – לבטוחה יותר

   שליחת מסרון בנהיגה (ShutterStock)
   הדבר הבא בתחום מניעת התאונות הוא דווקא הסמארטפון שלנו

   מי מאיתנו לא רוצה להיתפש כנהג אחראי ששומר על חוקי התנועה בקפדנות וכזה ששומר על ערנות מרבית במהלך הנהיגה באופן שאינו מסכן את בטיחותם של שאר המשתמשים בדרך? ובכן, גם אם מדובר במחשבה אוטופית בלבד, תהיה זאת נאיביות לחשוב שהמדע והטכנולוגיה לא יתערבו כדי למנוע את הטעות האנושית הבאה. יצרני הרכב כבר הבינו זאת מזמן כשהתקינו שלל מערכות טכנולוגיות שתפקידן למנוע תאונות דרכים, אבל יעילותן עדיין נתונה בשיקול הדעת של הנהג. הדבר הבא בתחום המניעה הוא דווקא הסמארטפון שלנו, שמשמש זירה מקוונת לאלפי אפליקציות שונות בתחומים השונים, וכן, גם בתחום הנהיגה.

   החיבור של הסמארטפון ברכבים חדשים למערכת האודיו והצג שעל לוח המחוונים מבטיח שלא נצטרך להחזיק אותו קרוב ונוכל להתרכז בנהיגה עצמה. מיותר לציין שעדיין לא הומצאה האפליקציה שתנהג במקומנו את האוטו אבל לוודא שאנחנו נוהגים בבטחה, כאלה דווקא יש והגיע הזמן להכיר אותן.

   הסחות דעת בנהיגה (ShutterStock)
   האפליקציה TextArrest תשתק את הסמארטפון שלכם במהלך הנהיגה ותמנע כל התראה על שיחות, סמסים ודוא"ל

   המשביתה - TextArrest

   האפליקציה הזאת תשתק למעשה את הסמארטפון שלכם במהלך הנהיגה ותמנע ממנו כל התראה על שיחות, סמסים, דוא"ל ושאר רשתות חברתיות. מי שבכל זאת מנסה ליצור עמכם קשר במהלך הנסיעה יקבל הודעת טקסט מסודרת שתסביר לו את הצורך בלהיות מרוכז בנהיגה.

   המנטרת - Safe Driver

   האפליקציה הזאת תדע לא רק לחסום לכם את מערך ההתראות כפי שעושה TextArrest הבסיסית אלא גם תשמש כלי עזר מצוין לניטור הנהיגה שלכם וללמידה בשעות הפנאי, בכך שהיא משקללת את מדדי הנסיעה שלכם – יעד, מרחק, מהירות, פניות ועוד – ומספרת גרף ברור של הטעויות ועברות התנועה שביצעתם. אבל בכך לא די: אם ממש תרצו לשחזר את חוקי התנועה שלמדתם בעברכם, תוכלו לבקש מהאפליקציה לשמש כמורה נהיגה של ממש שמשגר התראות בכל פעם שעברתם על החוק ונהגתם שלא בזהירות.

   המלשינה – detext

   האפליקציה הזאת מיועדת בעיקר להורים לא רגועים שרוצים לישון בשקט וללמוד על הנהיגה של הילדים הצעירים שלהם. אחרי התקנתה היא מתממשקת עם מכשיר ה-GPS של הסמארטפון ומספקת התראות מעקב באמצעות הודעות סמס ישירות לסמארטפון של ההורים על נהיגה מעל המהירות המותרת. בנוסף, פיצ'ר שקיים באתר של detext מאפשר להורים לצפות במסלול הנהיגה של בנם ולדעת בדיוק היכן הוא נמצא בכל רגע נתון.

   אפליקציות אייפון (ShutterStock)
   אתם לא רגועים כשהילד נוהג? אפליקציית detext תאפשר לכם לעקוב ולדעת איך הילד נוהג

   המקריינת - Drivesafe.ly

   למי שלא בא לשתק את הסמארטפון שלו במהלך הנהיגה כדאי להוריד את האפליקציה הזאת, שהופכת לעיניים ולקול שלכם בעודכם ישובים עם שתי הידיים על ההגה. אם קיבלתם הודעת טקסט כלשהי, היא מיד תקריא לכם אותה באמצעות הרמקול. כמובן שאם ברצונכם להשיב, תוכלו לתת אות קולי והיא תשגר מסר לשולח שאומר שכרגע אינכם מסוגלים לכתוב לו מענה.

   המודדת – iOnRoad

   האפליקציה הזאת היא אולי המדד הכי טוב לנהיגה זהירה. אם תתקינו אותה על הסמארטפון שלכם ותניחו אותו מולכם תקבלו אזהרות קוליות בכל פעם שלא תשמרו מרחק מהרכבים סביבכם. iOnRoad מצוידת באלגוריתם חכם שמתחבר למצלמת המכשיר כדי למדוד את המרחק בינכם לבים שאר הרכבים, גם כשאתם משתמשים בווייז או מאזינים למוסיקה.

   לסיכום, אפליקציות הן נכס נהדר למאבק בתאונות הדרכים אבל יש לקחת בחשבון, שאחרי הכל, יעילותן מוגבלת כשם שהסמארטפון מוגבל. ההמלצה הכי טובה היא לא לסמוך רק עליהן אלא להתקין ברכב גם מערכת בטיחות חיצונית מצילת חיים שמספקת התראות בפני סכנות. באמצעות מצלמת דרך ורדאר יש ביכולתה להבחין בסכנות גם בלילה וגם במזג אוויר סוער ממרחק של 140 מטר, וכן, גם כשאנו עסוקים בסמארטפון, שהוא כידוע הגורם המוביל להסחות דעת בנהיגה.